Měj svůj plán!

V dalším článku bych ráda dokončila to, co jsem trochu už nakousla v předchozím článku.

Jak je to vlastně s plány? Na co všechno bych měla mít plán? Jak podrobný plány mám dělat? Proč bych se měla teď zaobírat tím, kdy příští rok budu kupovat reklamní předměty? 

Věřím tomu, že řada z Vás si položila aspoň jednu z těchto otázek. Ono se to řekne: „Uděláme si plán„, ale hůře se to už dělá.

První informace, od které byste se měli odpíchnout je, zda už někdy nějaké plány v minulosti Vaše firma dělala. Pokud ano a týkají se marketingu, tak si je vyhledejte a prozkoumejte. Sami si je vyhodnoťte. Sami si určete, zda Vám tento plán může pomoci do toho budoucího plánu.

Odkryjeme tedy odpověď na jednu z prvních otázek: „Na co všechno bych měla mít plán?„.¨

Odpověď je jednoduchá. Čím více budete vše plánovat, veškeré Vaše činnosti v marketingu, tím se Vám bude v budoucnu lépe a snadněji pracovat.

Vaším úkolem je sepsat si do obyčejného wordu, jaké činnosti budete v průběhu roku dělat:

 • inzerce v časopisech
 • inzerce na webu
 • reklama na sociálních sítích
 • reklama spojená s PPC
 • pořádané akce (jak pro zákazníky, tak i pro zaměstnance)
 • outdoorová a indoorová reklama (firemní kultura)
 • školení
 • reklamní předměty a dárky pro zákazníky
 • překlady textů do cizího jazyka
 • sponzorské dary
 • nákup vybavení MTG
 • tvorba materiálů (letáky, katalogy, atd.)
 • atd.

Myslím si, že každý si najde ve svém oboru ty své činnosti, které bude v průběhu roku dělat.

S tímto seznamem není potřeba spěchat, je to vlastně takový první plán – rozepsat si, co chci s marketingem společnosti, ve které pracuji, dělat. S předešlými články jsme si už stanovali cíle společnosti. K těmto cílům by i Vaše marketingové aktivity měli dojít.

Na první pohled si určitě říkáte: „To mám dělat jako plány na všechny tyto činnosti? Kolik budu dělat plánů a tabulek?“ Ano! Každou jednu z těchto činností si rozplánuji, hodím ji na časovou osu a dám tomu částku

Když bych se podívala na svůj plán pro rok 2015, tak vypadá moc hezky. Mám ho vystavený na pracovním stole (pod podložkou) a každý, kdo se u mě zastaví a vidí tento plán poprvé, tak je ním fascinovaný.

Plán tě musí bavit! Na tento plán se budeš dívat celý rok. Musí být přehledný, hravý, barevný. Ovšem nikdy nesmí předčit krása samotný obsah.

Pro časovou osu a plán činností marketingu jsem v současné době nenalezla lepší program, než je excel. Pokud někdo budete vědět o jiném programu, tak budu ráda, když se o tuto věc se mnou podělíte. Mnohokrát jsem hledala na webu programy, které by mi to ulehčili, nasdíleli s kalendářem, atd. Bohužel nic tak „PROMAKANÉHO“ jsem nenašla.

Otevřu si tedy obyčejný (ale zároveň výborný) program – Microsoft Excel. A jaká je výsledná podoba plánu? Můžete vidět na obrázku dole.

Nekonečná tabulka plná řádků a sloupců.

Jdeme tuto tabulku tedy více rozebrat.

Již jsem si sepsala jednotlivé body plánu. Tyto body se stanou řádky mé tabulky.

Pod každý řádek s jedním tématem vložím další řádek s názvem „SKUTEČNOST“. Tento řádek se bude pod každý bodem jmenovat stejně. Už si připravujete plán na vepisování skutečných hodnot, které budete vepisovat v průběhu celého roku. Tyto hodnoty jsou pro Vás důležité, jelikož budete přeci chtít vědět, jak jste si vedli, když jste tvořili plán. V čem jste se trefili, co jste přestřelili a hlavně musíte dodržet konečný badžet, který máte schválený šéfem.

Sloupci plánu se stanou měsíce v roce. Hezky od ledna až po prosinec.

Počítejte s tím, že každý měsíc bude mít několik sloupců, jelikož jeden sloupec bude na jednu aktivitu. V některých měsících budete mít pravděpodobně více aktivit a tak potřebujete více místa.

Když uvedu příklad pro leden.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: